Gündem

2019 Asgari Geçim İndirimi Ve İşsizlik Maaşı

Yeni yılla birlikte asgari geçim indirimi ve işsizlik maaşlarının ne kadar olacağı merak konusuydu. İşte 2019 asgari geçim indirimi ve işsizlik maaşı hakkında her şey…

Bu haberimizde 2019 asgari geçim indirimi, 2019 işsizlik maaşının ne kadar olacağı, 2019 işsizlik maaşı başvuruları nereden yapılıyor?, işsizlik maaşı hesaplama gibi birçok sorunuza yanıt vermeye çalışacağız.

2019 asgari geçim indirimi ve işsizlik maaşı

2019 yılıyla birlikte çalışanlar umutla yeni zam haberini bekliyor. Yeni yılda asgari geçim indirimi ve işsizlik maaşıyla ilgili en yeni gelişmelerden bahsedelim hemen… Aralık ayı ile birlikte artan asgari ücretin hemen ardından, hem işsizlik maaşı hem de asgari geçim indirimi de yükseliyor. Önümüzdeki ay başlayacak olan pazarlıklar için 81 milyon çalışan takipte.

2018 yılıyla birlikte yaşanan ekonomik olaylar sebebiyle artan kur ve enflasyon, asgari ücret tartışmalarının da erken başlamasına sebep oldu. Sendikaların yeni ücret talebi net 2 bin lira ve daha sonrasında da üzerine artış yapılması yönünde.

Peki artış ne kadar olacak?

Bugüne kadar gözlemlenen, asgari ücret artışlarının enflasyon oranında yapılmasıydı. 2019 yılıyla birlikte de farklı bir durumun söz konusu olmayacağı ön görülüyor. Bu yıl yine enflasyon oranına göre bir artış olursa, net asgari ücret 2 bin lira, brüt asgari ücret ise 2 bin 532 lira seyrinde olacak. Bu oranlar 2019 asgari geçim indirimi ve işsizlik maaşı gibi rakamları da etkileyecek.

2019 asgari geçim indirimi

Tüm çalışanların yasal hakkı olan asgari geçim indirimi, bir diğer adıyla agi, 2019 yılında da artışa geçiyor. Agi miktarı ise çalışanın medeni durumu ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor. 2019 agi tutarının 189 lira olması bekleniyor.

İşsizlik maaşına da zam geliyor

Yeni yapılacak asgari ücret zammıyla birlikte işsizlik maaşı da artışa tabi tutulacak. Örneğin brüt asgarisi 2 bin 532 lira olan bir çalışanın işsizlik maaşı 1005,11 lira civarında olması bekleniyor. En yüksek maaşın da 2 bin 10 lira 23 kuruş olacağı öngörülüyor.

2019 asgari geçim indirimi ve işsizlik maaşı yeni yılda zam

Peki işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir?

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Web dünyasında en çok arananlardan biri de işsizlik maaşının nasıl alınacağı… Çalışanların işsizlik maaşından yararlanabilmeleri için, rızaları dışında çalıştıkları yerden çıkarılmaları ya da çalıştıkları iş yerinin iflas etmesi gerekiyor. Bunun dışında işsizlik maaşına hak kazanabilmek için en az 120 iş günü aralıksız çalışmış olma ve aynı zamanda çalıştığı bu zaman içerisinde sigorta primlerinin yatmış olması gerekiyor.

Hangi çalışan ne kadar süreyle işsizlik maaşı alır?

İşsiz kalan bir çalışanın işsizlik maaşının ne kadar süreyle verileceği de en çok merak edilenlerden. Bu konuyu da kısa ve basitçe şu şekilde açıklayabiliriz. İşsizlik maaşının ne kadar sürede ödeneceğini hesaplamak istiyorsanız, sigorta primlerinizi kontrol etmeniz gerekecek. En az 600 gün sigorta primi görünen bir kişi 6 ay, 900 gün primi görünen kişi 8 ay, 1080 gün sigorta primi görünen biri ise 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanır.

DİKKAT: Çalıştığınız yerden kendi rızanız dışında çıkarıldıktan sonra işsizlik maaşına başvurmanız için 30 gününüz var. 30 günü geçirdiğiniz takdirde alacağınız para düşer. Bunun için de zaman kaybetmeden en yakın İŞKUR birimine başvurmanız gerekiyor.

İşsizlik maaşına başvuru nasıl yapılıyor?

İşsizlik maaşından faydalanmak isteyen kişi, İŞKUR resmi sayfasından ya da e-Devlet üzerinden başvuru yapabilir.

Emekliye Zam Yolda. 140 ile 674 TL Arasında Zam Yapılacak

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu