Hayata Dair

2019 AliExpress Gümrük Vergisi Sınırı ve Detaylar

Merhaba sevgili Shall We? okurları. Bugün sizlere 2019 AliExpress gümrük vergisi sınırı ve detaylar hakkında en güncel bilgileri vereceğiz…

2019 AliExpress Gümrük Vergisi Sınırı ve Detaylar

Derlememize geçmeden önce “AliExpress Alışveriş Yapma Rehberi” yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

2019 güncel AliExpress vergi oranları

Bugünkü konumuz 2019 güncel AliExpress vergi oranları… 22 Euro ve altında bedeli olan herhangi bir ürün için gümrük vergisi ödemenize gerek kalmıyor. 22 Euro ve üzerinde değeri olan bir ürün alırsanız, yurtdışından ülkeye girdiği anda yüzde 20 gümrük vergisine tabi tutulur. Gümrük vergisine ödedikten sonra ise ürünü teslim alabilirsiniz. Alacağınız ürün için gümrük vergisi ödemek istemiyorsanız 22 Euro ve altında olmasına özen göstermelisiniz.

Mesela alışverişlerinizi aynı mağazadan yapıyorsanız ve bir üründen 3-5 tane almak istiyorsanız, bu ürünlerin 15-16-17 Euro civarında bir fiyatı varsa bunların hepsini tek seferde almayın. 2 tanesini alın, 3 gün bekleyin. Önce aldığınız 2 ürün kargoya verildikten sonra bir 2 tane daha alın. Farklı zamanlarda elinize ulaşsın ki, aynı pakette gelirse gümrük vergisi ödeme ihtimaliniz var. Aynı zamanda bir üründen 5 taneden fazlasını almak ticari algı yaratabiliyor. Yani gümrük vergisine tabi tutulmayacak bir alışveriş ise ve bu üründen 100 tane alamazsınız. Bu ticari kullanıma girer.

Çoklu alışveriş yapacaksanız yapılabilecek şeylerden birisi satıcıdan bunu daha düşük yazmasını isteyebilirsiniz. Yani “Paketin üzerine 10 Dolar yazabilir misiniz?” tarzında bir ricada bulunursanız zaten AliExpress’teki satıcılar da, Çin’deki diğer satıcılar da bunu biliyor. Türkiye’deki gümrük limitleri bildiği için siz söylemezseniz bile zaten çoğu 10 Dolar bedelinde bir şey aldıysanız 5 Dolar yazıyor. 30 Dolarlık bir şey aldıysanız 10 Dolar yazıyor.

Paketi açma ihtimalleri var

Satıcılar bu şekilde yardımcı olmaya çalışıyorlar ama asıl önemli olan aslında paketin üzerindeki tutar değil. Eğer paketi inceleme altına alırlarsa ve paketi açıp bakarlarsa yapacakları şey şu oluyor; emsalleri araştırmasında fiyatı ne ise onu baz alıyorlar. Yani paketin üzerinde 1 Dolar bile yazsa ve ürün 30 Dolarlık bir ürün ise 30 Dolar üzerinden bir vergi çıkartacaklar.

Bir de şöyle psikolojik bir algı var. Paket ne kadar büyükse o kadar da risk teşkil ediyor. 22 Euronun altında ürün alıp da gümrük vergisine takılanlar da var. Bunlar da paketi çok büyük şeyler aldığı için, yani bir psikolojik olarak 22 Euronun üzerindedir algısını yaratıyor. O yüzden paketiniz ne kadar küçükse o kadar şanslısınız, çok büyük ürünler almamaya çalışın.

Ürünün gümrüğe gidip gitmediğini nasıl anlarsınız?

PTT Kargo’nun takip sayfasından… Zaten orada kime gönderildi, gümrüğe sevk edildi tarzında bir ibare varsa gümrüğe gönderilmiştir. Bu, ürün incelenecektir demek anlamına geliyor. Ürününüz gümrüğe gitti ve içini açıp incelediler. Ama ürünün 22 Euronun altında olduğuna karar verdiler. Vergi ödemeyeceğiniz için seviniyorsanız yanılıyorsunuz. Gümrüğe incelemeye giden ve açılan her paket için 5.20 TL “gümrüğe sunma ücreti” diye adlandırılan bir bedel ödemeniz gerekiyor. Tabi vergi çıkmadıysa vergi ödemiyorsunuz… 5 lira 20 kuruş ödeyip ürünü teslim alabiliyorsunuz.

Ama ürünü açılar, incelediler ve ürünün 22 Euronun üzerinde olduğuna karar verdiler. Bu sefer hem çıkarttıkları vergi bedelini ödüyorsunuz hem de o 5 lira 50 kuruşluk bedeli…O yüzden Alışveriş yapmadan önce bunları göz önünde bulundurmakta fayda var.

Gümrüğe takılan ve bedeli belirlenemeyen ürünler

Ürünün fiyatının belirlenememesi durumunda da size SMS yoluyla veya mektup yoluyla bir bildirim geliyor. Ürününüz Posta Dağıtım Merkezi’ne geliyor ve “Ürününüz merkezde gelin ürünü satın aldığınızda dair kredi kartı ekstrenizde getirin”, “ürününüzü şu kadar paraya aldığınıza dair bir belgeyi bize ibraz edin, inceleyelim karşılaştıralım ona göre bir belge çıkartalım, verginizi ödeyin ürününüzü alın” şeklinde bir sistem yapmışlar. Bu şekilde de ödemesini sağlayıp teslim alabiliyorsunuz ürününüzü…

Bunun yanı sıra ithalatı direkt yasak olan ürünler var. Yani bu ürünlerin vergisini ödeseniz bile ülkeye sokmazsınız, direkt ithalatı yasak. Bunlar;

 • parfüm ve her türlü sıvı kozmetik
 • her türlü ilaç ve kimyasal madde
 • cep telefonu ve SIM kart takılan her şey
 • uyuşturucu, tabanca, bıçak, silah ve yaralayıcı aletler
 • canlı hayvan
 • tohum
 • kumar makineleri
 • elektronik sigara, tütün ve alkol
 • Radyo ve TV özelliği olan herhangi bir alet…

şekilde… Bu ürünleri ne olursa olsun, kesinlikle ülkeye sokamıyorsunuz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Online Market Alışverişi 3 Katına Çıktı

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. genelde 22 euro altındaki fiyatlara alış veriş yaptığımdan problem yaşamadım şimdiye dek

 2. Su ekonomik donemde inanin uygulamaya bile giris yapmak istemiyorum, o yuzden alisveris icin dogru zamani bekliyorum

 3. 7tl lık malzemeye 7.21 tl vergi ödedim :D gümrük sunum ücreti 4.5 tl damga v. 0.70 gümrük v.2.01 hayırlı ! olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu