Hayata Dair

20 Metrekare Hayatlar!

İnsanlar neye sahip olursa olsunlar, hayatları en fazla 20 metrekare.

İnsanlar neye sahip olursa olsunlar, hayatları 20 metrekaredir en fazla!

Daha büyük evlerde, yalılarda, köşklerde, yeni nesil loft dairelerde yaşayanlar da var muhakkak. Ama diyorum ki, hayatımız 20 metrekaredir ortalama olarak. Ufak bir hesap yapsak, en fazla ne kadar alanı aynı anda işgal edebiliyoruz?

Ortalama bir insan vücudu, 2 metrekare desek (kol ve bacakların hareket halindeyken dışına çıkamayacağı bir alan yani ), yatağınızda 2, tuvalette 2, mutfakta 2, otobüste veyahut arabanızda 2, yolda 2, asansörde 1, merdivende 1, iş yerinde odanızda 2, öğle yemeği için gittiğiniz kafede 2, dönüş yolunda 2, hadi diyelim ki, her aksam olmasa da, arada bir dışarıda yemek yersiniz, restoranda 2 metrekare… Günde yalnızca 20 metrekare alan işgal ediyoruz! Dünyanın kendisi için yaratıldığını düşünen bir canlı cinsi değil miydik? Alçak gönüllülükten mi yoksa değer bilmememizden mi bu sonuç çıktı acaba? 3 kişilik bir ailenin, koca dünyada işgal ettiği alan 60 metrekaredir tam olarak ya da en sevdiğiniz iki kişiyle birlikte sizin, mesela 3 kedisi ve 5 köpeğiyle yaşayan Mehmet’in, sadece bir günlük tabii, ama bir gün diyerek geçmemek gerek! O (bize göre kısacık) bir günde, dünya kendi etrafında dönüyor! 12.742 km karelik dünya! Biz ne yapıyoruz peki o bir günde?

Boşuna döndürdün dünyayı be insanoğlu!

Henüz aydınlanmamış bir güne uyanıyoruz, gıcık bir sesle çalan alarmı zar zor kapatarak. Kendimizi yataktan kazıyıp, uykuyla giyiniyoruz. Daha yatağın sıcağı üzerimizdeyken buz gibi sokağa atıyoruz kendimizi. Otobüs kaçmasın koş, öğle arası bitmeden yetiş, akşam eve ulaş… Boşuna döndürdün dünyayı be insanoğlu!

2 metrekarelik bir alan işgal etmek için mi tüm bunlar? Hayata gelişimizin başka bir anlamı yok mu sahiden de? Evlenmek, çoluk çocuk sahibi olup yetiştirmek, nesil üretmek! Bunları geçiniz çünkü o nesiller de, bizden farklı olmayacak, eninde sonunda dünyada hareket edecekleri yer, 20 metrekare…

Yaşamak biraz da, yaşatmak için olmalı evet. Peki ne için? Bugün kendinize bir iyilik yapın, 20 metre karenizi genişletin! Yarın tekrar konuşuruz.

20 metrekare

 

Hayat Pişmanlıklar İçin Çok Kısa!

Dervents

Okur-yazar

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu