Gündem

2 Milyon Yabani Kedi Zehirlenerek Katledilecek. Skandal Karar Alındı

2 Milyon Yabani Kedi Zehirlenerek Katledilecek. Avustralya hükümetinden şok karar, 2 milyon yabani kedi zehirlenerek öldürülecek. Avustralya hükümetinden skandal karar çıktı. Havadan atılacak  zehirli sosislerle 2 milyon yabani kediyi öldürme kararı çıktı.

2 Milyon Yabani Kedi Zehirlenerek Katledilecek

Yılda 649 milyon sürüngen ve  377 milyon kuş öldüren yabani kediler için Avustralya hükümeti skandal bir karara imza attı. Newyork Times gazetesinin geçen hafta paylaştığı habere göre Avustralya hükümeti, 2015 yılında aldığı kararı uygulayacak gibi görünüyor. Hükümet, sahipsiz ve başı boş  gezen 2 milyon yabani kediyi zehirleme olayına oldukça kararlı ve bunun için zehirli sosis yöntemini kullanıyor. Avusturya hükümetinin aldığı bu karara Hayvan hakları örgütü PETA ilk başta bu karara karşı çıksa bile ülkedeki vahşi yaşamın korunması için kural olarak bu uygulamayı kabul etmiş durumda görünüyor.

Avustralya,yabani kedileri öldürmek için havadan uçak yoluyla tavuk yağı, kanguru eti, ot ve bitki karışımlı zehirli bir sosis atarak öldürmeyi hedefliyor. Habere göre 2020 yılına kadar milyonlarca kediyi öldürmek için 1080 adı verilen zehrin sürüldüğü sosisleri kedi nüfusunun olduğu yerlere atmak. Bu zehirli sossileri yiyen kedilerin 15 dakika içinde hayatlarını kaybettiği bildirildi.

Hayvan hakları örgütü PETA’ya göre bu yöntem oldukça ‘acımasız’ olarak adlandırılsa bile vahşi yaşamı koruma adına kabullenmiş olarak gözüküyor. Haberde kimi kedilerin vurularak, patlayıcı maddelerle ve kurulan tuzaklarla öldürüldüğü söylenmekte. Queensland eyaletinde ise kedi avcılığına ödül çıkmış durumda,  bir kedinin yüzülmüş derisini getirene 10 Avustralya doları (7 Amerikan Doları) ödül veriyor.

Kampanyalar Düzenlenmişti

Avusturya hükümeti, aldığı bu kararına sebep olarak 18. yüzyıllarda  Avrupalı yerleşimciler tarafından kıtaya getirilen kedilerin ülkenin vahşi yaşamını tehdit etmesini gösteriyor. Ayrıca hükümetin  verdiği bilgilere göre ülkenin çiftçilik sektörü yabani kedilerden zarar görüyor. 27 memeli türünün yok olmasından da yabani kediler sorumlu tutuluyor.

Avustralya bu kararını ilk defa 2015 yılında  açıkladığında büyük bir tepki çekmişti. Avusturya hükümetinin aldığı bu karar sonrası uluslararası kamuoyunda bir çok kampanyalar oluşturulmuştu.  Bir çok ünlü isimler Avusturya  hükümete mektup yazarak bu vahşet için vazgeçilmesi gerektiğini söylemişti. Hayvanları koruma örgütü Peta bu uygulamaya vahşi doğanın korunması adına razı göstermiş durumda, hükümet aldığı karardan vazgeçmeyi düşünmüyor.

 

Anne Kedi ve Yavruları Vahşice Kesildi. Polis Çalışma Başlattı

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu