içinde

AğladımAğladım

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi

Çanakkale savaşı Dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. 1915-1916 yılları arasında I. Dünya Savaşı sırasında Türk Ordusu Gazi Mustafa Kemal önderliğinde inanılmaz bir azim ve mücadele ile İtilaf Devletlerine karşı büyük bir zafer kazanmıştır. 18 Mart Çanakkale Savaşında Mustafa Kemal Atatürk askerlerine şöyle seslenmiştir. “Ben size taaruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. ” 

Gelibolu’da büyük bir kahramanlık ile kazanılan bu muhteşem zafer, sadece Türklerin değil bütün Dünyanın yaşamını değiştirmiştir. 104. yılında büyük bir coşku ile bu zaferi kutlarken aynı zamanda aziz şehitlerimizi de saygı, rahmet ve minnetle anacağız.

ÇANAKKALE ZAFERİ

İtilaf Devletleri Osmanlı’nın başkenti İstanbul’u alarak İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının kontrolünü ele geçirmek istemişlerdir. Planlarına göre bu şekilde Rusya ile güvenli bir erzak tedariki sağlayacak ve askeri ikmal yolunu açmış olacaklardır. Ayrıca İstanbul’u alarak Almanya’nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakıp İttifak Devletlerini zayıflatmayı amaçlamışlardır. Bu yüzden de ilk hedef olarak Çanakkale Boğaz’ını seçmişlerdir. Ancak Çanakkale ile ilgili planları suya düşmüş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Çünkü yılmaz Türk ordusu içinde bulundukları ağır şartlara rağmen direnerek düşmanı geri püskürtmeyi başarmıştır.

Çanakkale’de Türklerin kazandığı bu zafer sebebiyle İngiliz ve Fransızlar müttefikleri olan Rus Çarlığı’na yardım götürememiştir. Bu sayede Lenin önderliğindeki Bolşevikler devrim yaparak Rusya’daki monarşiyi yıkmışlardır. Kurulan Sovyetler Birliği savaştan çıkmıştır. 1991′ e kadar da soğuk savaş sürmüştür.

Mustafa Kemal önderliğinde bir zafer kazanılmış olsa da savaş kaybedilmiştir. İstanbul’a İngiliz ve Fransız gemileri demir atmış ve Osmanlı topraklarını paylaşmaya başlamışlardır. Ancak bu zafer sayesinde Mustafa Kemal adını duyurmuş ve ünü her yere yayılmıştır. Böylelikle 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında Kurtuluş Savaşına dönüşecek milli mücadelede bir çok insan onun yanında durmuştur. Bu savaşın milli mücadele de önemli bir yeri vardır.

YARIM MİLYONA YAKIN İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

I. Dünya Savaşının sadece bir cephesi olsa da Çanakkale’de bir çok insan hayatını kaybetti. İşgalci kuvvetler 300.000 ‘den fazla kayıp verirken, Osmanlı tarafından 250.000 asker şehit oldu.

Gazi Mustafa Kemal önderliğinde savaşan, şehit ve gazi olan milli kahramanlarımızı, savaş sırasında 275 kiloluk top mermisini hiç düşünmeden büyük bir çaba ile sırtlayan ve bu hareketiyle tüm savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı’yı rahmetle anıyoruz. Bu zaferin ne şartlarda kazanıldığı unutulmamalı ve bu zafer uğruna canlarını verenler her zaman hatırlanmalı.
“Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir. “

Yorumlar

Cevap bırakın
  1. “Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
    Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir. “ Saygı ve Özlemle anıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

21 Mart Dolunay

21 Mart 2019 Dolunay

Haluk Levent Çanakkale Paylaşımı İle Duygulandırdı