Gündem

15 Eylül Dünya Temizlik Günü

Farkındalık yaratmak adına başlatılan bir proje: 15 Eylül Dünya Temizlik Günü 

15 Eylül Dünya Temizlik Günü 1

15 Eylül Dünya Temizlik Günü Nedir?

Celal Çapa ve Eşi Şebnem Çapa başta olmak üzere arkadaşları Mine Kalpakçıoğlu, Zeynep Üstünel ve Işın Görmüş bir araya gelerek bu önemli günü organize etmişler. Bugünün amacı nerede iseniz orayı temizlemek. Hani bir laf vardır “Herkes kendi evinin önünü temizlese, şehir tertemiz olur.” Gerçekten de öyle, bir yerden başlamak lazım. Bu da öncelikli olarak kendi evimizin önü olmalı. Sonrasında da çevremize karşı duyarlılığımızı geliştirmeliyiz ki daha temiz bir dünyada yaşayabilelim.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ CİDDİ BİR SORUN

Güzel ülkemizin her yanı çöp yığınları ile dolu. Yollarda izmaritler, denizlerde pet şişeler, plajlarda yiyecek içecek atıkları ve bu yığınlardan etkilenen insanlar ve hayvanlar… Belediyeler ise yetişemiyor ve bu konuda çaresiz. Halkımız ne yazık ki yeterli bilince sahip değil. Gerçekten “eğitim şart” cümlesinin doğruluğu burada bir kez daha öne çıkıyor. Farkındalık yaratmak çok önemli. Önce insanlarımızın bireysel olarak bu konuyu önemsemesi lazım; ancak bu şekilde topluma yayılan bir bilinçlenme sürecine girebiliriz. Çöp kutusuna atılması gereken çöpler yerlerde geziyor. Hep birilerinden bir şeyler bekliyoruz. Nasılsa çöptür toplanır, ben yapmayayım başkası görür alır gibi basit çözümler üretiyoruz kendimizce. Oysa ki kendi çöpümüzü çöp kutusuna atarken ya da bizim çöpümüz olmadığı halde yerden aldığımız bir çöpü çöp kutusuna atarken bizi gören bir çocuk için bu davranışlarımızla doğru bir rol model olabiliriz. Ayrıca insanlar çöp toplayan birini gördüklerinde yardım etme isteği duyabiliyorlar. Aslında temizlik de bulaşıcı diyebiliriz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir insan bir yeri pis buluyorsa pis bırakıyor. Temiz bulduğu yeri ise temiz bırakmaya çalışıyor. Etkileşim bu olsa gerek. O nedenle özellikle bazı yerlerde “Bulduğunuz gibi bırakın” ibaresine sıkça rastlarız.

BİLİNÇLENME VE EĞİTİM ŞART

Bir örnek vermek gerekirse Slovenya bundan 10 sene önce her yanı çöp içinde bir ülkeydi. Bir grup genç tarafından başlatılan bir kampanya ile ülkedeki bilinçli insanlar bir araya geldi ve ellerine çöp torbalarını alarak sokaklarını temizlemeye başladı. Küçücük bir girişimle başlayan bu hareket sonucunda Slovenya şu anda dünyanın en temiz ülkelerinden biri haline geldi.

Celal Çapa ve eşi de bu örnekten yola çıkarak bu kampanya neden Türkiye’de de yapılmasın demiş ve başlamışlar organize olmaya..

Dünyanın bir çok yerinde başlatılan ‘Dünya Temizlik Günü’ 15 Eylül Cumartesi günü tüm Türkiye’ye yayılan bir proje haline dönüşecek. Tüm gün devam edecek olan bu kampanyada, insanlar ne zaman isterlerse bulundukları şehirde, önceden belirledikleri bir alanı ya da o an bulundukları yeri temizleyerek başlatılan bu güzel projenin bir parçası olabilecekler.

Bu kampanyayı başlatanlar ve destek olanlar, doğaya, hayvanlara ve insanlara saygılı, duyarlı ve bilinçli tüm insanları, bu bilince sahip olmayan insanlara da bu bilinci kazandırmak adına bu harekete katılmak için çağırıyor.

Öğretmenler, öğrenciler, vakıflar, dernekler, kamu çalışanları, siyasetçiler, sanatçılar, takım taraftarları, sivil toplum kuruluşları, kısacası ülkesini seven herkes elinde eldiveni ve çöp torbası ile bu projeye katılmalı.

Daha temiz bir Türkiye için elele.

15 Eylül Dünya Temizlik Günü 2

15 Eylül Dünya Çöp Günü, slogan ise “Hadi yapalım.”

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu