in ,

BayıldımBayıldım

101. Yılında 19 Mayıs Ve Milli Mücadele

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı

milli mücadele

19 Mayıs 1919, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ve Kurtuluş Savaşı’ nı başlattığı tarihtir. Her yıl tüm ülkede “Atatürk’ ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanır. 101. Yılında 19 Mayıs ve Milli Mücadele’ yi anlayabilmek için 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında Atatürk’ün İstanbul- Samsun yolculuğunu hatırlamak gerekli.

NEDEN “GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI” OLARAK KUTLANIYOR?

Gazi Mustafa Kemal, Milli Mücadele sırasında Türk Milletini ileriye taşıyabilecek, yozlaşmış fikirlere tutunanlara karşı gelebilecek olanların gençler olduğunu öngörmüştü. Bu nedenle “gençlik” kavramı Ulu Önderimiz için çok önemliydi. Atatürk sıkça gençlerden bahsederdi. Ancak burada bahsetmek istediği asıl konu yaş olarak gençler dışında aynı zamanda fikir olarak da yeniliği benimsemiş, genç düşünebilen kesimdi. Burada anlatmak istediğini en iyi gözler önüne seren sözü şudur:

“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.

Atatürk 19 Mayıs’ ı gençliğe armağan etmiştir. Bu nedenle 19 Mayıs “Gençlik Ve Spor Bayramı” olarak kutlanır.

101. YILINDA 19 MAYIS VE MİLLİ MÜCADELE

101. Yılında 19 Mayıs ve Milli Mücadele’ yi anlayabilmek için 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında Atatürk’ün İstanbul- Samsun yolculuğunu hatırlamak gerekli.

Türkiye Cumhuriyeti’ nin dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919’da Atatürk Samsun’ a ayak bastı. Türk Milleti 1.Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar altında yaşam mücadelesi veriyordu ve kurtuluş yolları arıyordu. O sırada Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak bastı ve Türk Milleti için kurtuluş yolunu açtı. 16-19 Mayıs tarihleri arasında Atatürk’ ün yaptığı İstanbul- Samsun yolculuğu milli mücadele ve kurtuluş dönemi ile ilgilidir.

MİLLİ MÜCADELE VE KURTULUŞ YOLU

SAMSUN’ A GİDİŞ

İşgal kuvvetleri için stratejik açıdan Samsun’un önemi büyüktü. Samsun Karadeniz’ den Orta Anadolu’ya açılan en güvenilir kapıydı. 9 Mart 1919′ da İngilizler Samsun’ a askeri birlik göndermişlerdi. Buna bir tepki olarak Türk Makinalı Tüfek Birliği’ nden Hamdi teğmen askerleri ile birlikte dağa çıktı. Bu da dikkatleri bu bölgeye çekti. İngiliz Yüksek Komiserliği’ nin Türk halkının silahlandığı konusundaki şikayetinin duyulması üzerine, güvenilir bir kumandanın yüksek yetkilerle görevlendirilerek bölgeye gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü. Atatürk uzun zamandır ülkesinin durumuna üzülüyor ve bir şeyler yapmak istiyordu. Bu onun aradığı fırsattı. Atatürk ile birlikte gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi daha, 16 Mayıs 1919 Cuma günü “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılarak yolculuğa başladı. 17 Mayıs 1919 Cumartesi günü Bandırma Vapuru 21.40 sularında İnebolu’ya vardı. 18 Mayıs 1919 Pazartesi günü yolculuk sona erdi. Yolcular Kalyon Burnu denilen noktadan sandallarla Merkez iskelesine çıktılar.

SAMSUN’ A VARIŞ

Mustafa Kemal Atatürk Samsun’ a vardığında pek hoş bir manzara ile karşılaşmadı. İngiliz işgal kuvvetleri şehrin dört bir yanındaydı. Pontusçular ortalıkta geziyordu. Halk kendisini koruyamayacak kadar zor bir durumdaydı. Fransızlar, İtalyanlar, Yunanlılar, Ermeniler tüm yurdu ele geçirmeye başlamıştı. Atatürk bugün müze haline getirilen Hıntıka Palas’ ta kaldı. Orada kaldığı günler boyunca hep düşündü, uykusuz geceler geçirdi. Ancak O’ nun gibi düşünen azimli ve öngörülü kişiler oldukça hiç bir engel aşılamayacak kadar büyük değildi.

MİLLİ MÜCADELE

Atatürk Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’ a gitti ve bunu başardı. Tüm millet “Ya İstiklal Ya Ölüm” ilkesi ile yola çıkarak, Atatürk’ün önderliğinde genç, yaşlı demeden tek yumruk oldu ve kurtuluş savaşı başladı. Türklerin esir edilemeyeceğini, her zaman özgür yaşayacağını ve topraklarının işgal edilemeyeceğini herkese göstermek ve bağımsızlığı yeniden kazanmak üzere başlayan bu savaş sonunda tüm Dünya Türklerin yenilemeyeceğini anlamış oldu. Atatürk 19 Mayıs’ı doğum günü olarak benimsemiştir. Ve bu başarıyı onlara armağan ederek Cumhuriyetimizin savunulması ve korunması görevini de Türk Gençliğine vermiştir.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak için yaşadıklarını bilmek ve fikirlerini ve düşüncelerini özümsemekle mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti’ nin ne büyük zorluklarla kurulduğunu her zaman hatırlamalı ve onun emanetine sahip çıkmalıyız.

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. ATAM İZİNDEYİZ.

“BENİ GÖRMEK DEMEK, MUTLAKA YÜZÜMÜ GÖRMEK DEĞİLDİR. BENİM FİKİRLERİMİ BENİM DUYGULARIMI ANLIYORSANIZ VE HİSSEDİYORSANIZ, BU KAFİDİR.” M.KEMAL ATATÜRK

“BENİM NAÇİZ VÜCUDUM BİR GÜN ELBET TOPRAK OLACAKTIR. FAKAT TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR. ” M. KEMAL ATATÜRK

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı-1

11 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yemek Saatleri Kilomuzu Etkiler Mi?

Yemek Saatleri Kilomuzu Etkiler Mi?

17 mayıs haftası vizyon filmleri

17 Mayıs Haftası Vizyon Filmleri