Hayata Dair

10 Olumsuz Beden Dili Hareketi

10 olumsuz beden dili hareketi.. Hepimizin fark etmeden yaptığı bazı mimikler vardır. Bazı zamanlar  duygu ya da düşüncelerimizi fark etmeden belli eden hareketler yaparız. Bu hareketler bazen karşı tarafa olumsuz sinyaller gönderebilir. Hatta o an anlamasak bile sohbetin bitmesini sağlarız. Hatta iş görüşmesindeysek işi almamızı engellemesine neden olabilir. İşte o 10 olumsuz beden dili hareketleri…

10 olumsuz beden dili hareketi

Kambur durmak

Kambur durmak karşınızdakilere özgüvensiz bir duruş sergiler. Bundan kaçınmalısınız Duruşunuzu dik, kendinden emin bir hale getirmelisiniz. Böylelikle insanlarla olan iletişiminizin kalitesi de çok yükselecektir. Kendinizi daha rahat ve özgüvenli hissedeceksiniz.

Bacakları ya da kolları birleştirmek

Böyle bir duruş sergilediğinizde karşınızdaki kişiye, iletişime açık olmadığınızı gösterirsiniz. Onu dinlemediğiniz mesajını verirsiniz. Daha sağlıklı iletişim kurabilmek için bazı püf noktaları vardır. Kollarınız ve bacaklarınız hafif açık bir biçimde olsun. Karşınızdaki kişi sizinle iletişime çok dava hevesle yaklaşacaktır.

Kıpırdanmak, huzursuz durmak

Bir konuşmanın ortasında sürekli parmaklarınızla ritim tutmayın. Saatinizi sürekli kontrol etmeyin. Çok fazla kıpırdanmak ve saçınızla oynamak da karşınızdaki kişiye sıkıldığınız imajını verir. Karşınızdaki kişiye gitmek istediğiniz mesajlarını verirsiniz. Bunun yerine karşınızdaki kişiye odaklanmayı deneyebilirsiniz.

Boynunu ovalamak

Stresinizi azaltmak ya da boyun bölgesini rahatlatmak için elinizle ovalıyor olabilirsiniz. Ancak bunu birisiyle konuşurken en az miktarda yapmaya çalışın. Aksi halde karşınızdaki kişiye sıkıntılı olduğunuzu gösterirsiniz. Hatta anksiyete dolu bir izlenim vermiş olursunuz.

Tırnak yemek

Sürekli tırnaklarınızı yemek, ısırmak karşınızdaki kişiye gergin biri olduğunuz izlenimini verir. Tabi bu iyi izlenim değildir. Karşınızdaki kişiye kötü bir izlenim bırakır.

Çok fazla ya da yetersiz göz kontağı

Karşılıklı sohbet halindeyken yeterli göz kontağı kurmamak özgüven eksikliğini yansıtır. Karşınızdaki insanı sevmemek ya da güvenilmez biri olduğunuz izlenimlerini verir. Çok fazla göz kontağı kurmak ise agresif bir izlenim yaratır. Karşınızdaki kişinin kendini rahatsız hissetmesine sebep olur. İkisinin ortasını bulmaya çalışın.

Başka yöne bakmak

Biri konuşurken bir başka yöne bakmayın. Bu sizin dikkatinizin dağılmış olduğu bir izlenim verir. Bu oldukça kaba bir davranıştır. Bunun yerine yapacağınız şey oldukça basittir. Size bir şeyler anlatan ya da gösteren kişiye ilginizi yoğunlaştırın. Onu dinlediğinizi gösterin.

Göz devirmek

Göz devirmek saygı göstermediğiniz izlenimini yaratır. Yakın bir arkadaşınızla sohbet arasında yaptığınızda gerçek duygunuzu bilebilir. Ancak patronunuz ya da hiç tanımadığınız birileriyle konuşurken bu hareketi yapmak onlara saygısız olduğunuz düşüncesini verir.

Gülümsemeyi unutmak

Sohbet esnasında bazen gülümsemeyi unutabiliriz. Fakat buna dikkat etmek gerekir. Sahte bir gülümsemeden kaçının. Onun yerine samimi  gülümseyin. Bu davranış karşınızdaki kişiye açıklık ve pozitif enerji verir. Böylelikle sohbetiniz de sağlıklı bir yönde ilerler.

Çok hareketsiz, durağan olmak

Biriyle konuşurken çok durağan durmayın. Bu davranış şekliniz karşınızdakine söyledikleriyle ilgilenmediğiniz düşüncesini doğurur. Bunu engellemek için surat ifadeleri kullanın. Çok abartı olmayacak şekilde karşınızdaki kişinin hareketlerini aynalayın. Bütün bu hareketleri başka insanlarda fark ettiğiniz zaman nasıl hissettiğinize bakın. Sizin de diğer kişilere nasıl hissettirdiğinizi anlayabilirsiniz.

Beden Dili Nedir? Nasıl Kullanılır?

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Hepsini yapıyorum ne yazık ki bende,evet olumsuz ama insan farkında olmuyor o an :(

  2. İçerik kesinlikle dogru ve yapmam bunun eğitiminide almıstım sadece ben boyun konusunda yanıldım sasırdım cunku utanıp heyecan yapınca boynumla cok oynarım bunun sıkıntı vs yorumlandıgını bilmiyodum acıkcası

  3. Öncelikle bu bilgilendirici yazı için kendi adıma teşekkür ediyorum :)
    Evet ne yazık ki konuşmadan da olsa vucüt dilimiz ile insanlar üzerinde olumsuz etkiler oluşturabiliyoruz.Kendine adıma buna dikkat etmeye çalışıyorum ve çalışacağım.Peki ya siz karşı tarafı vucüt dilimizle bu kadar olumsuz etkileyebileceğimizin farkında mıydınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu